Inwestycja pod nazwą „Budowa instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej i mikroinstalacji w gminie Barcin” mająca na celu zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w produkcji energii poprzez realizację inwestycji współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 3. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie Działania 3.1 – Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 – 2020.
Wartość całkowita operacji – 2.133.663,50 zł, w tym ze środków EFRR – 925.938,25 zł, co stanowi 50,00 % kwoty kosztów kwalifikowalnych.
W dniu 31.03.2021 r. Gmina Barcin podpisała umowę o dofinansowanie Projektu.
Projekt polega na:
- utworzeniu 29 mikroinstalacji fotowoltaicznych na budynkach prywatnych. Będą to zarówno budynki mieszkalne (np. dach domu) jak i gospodarcze (np. dach garażu czy grunt).
- budowie 6 mikroinstalcji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej ( Urząd Miejski w Barcinie, Zespół Szkół w Barcinie Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie, Zespół Szkół w Barcinie, Stadion Barcińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji sp. z o.o. Miejski Dom Kultury w Barcinie, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Piechcinie).
Łączna moc wszystkich 35 mikroinstalacji to 456,95 kWp, z czego każda pojedyncza o mocy mniejszej niż 10 kWp dla budynków mieszkalnych i każda pojedyncza o mocy mniejszej niż 50 kWp dla budynków użyteczności publicznej.
Głównym celem projektu jest zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w produkcji energii poprzez realizację inwestycji.
Poprzez realizację projektu gmina będzie promowała rozwiązania w zakresie mikroinstalcji OZE i działań prosumenckich (produkuje i konsumuje w ramach jednej lokalizacji), wpłynie także na redukcję tzw. Niskiej emisji co na terenach wiejskich jest powszechnym zjawiskiem. Realizacja przedsięwzięcia poprawia wizerunek gminy, jako gminy efektywnej energetycznie i ekonomicznie zaradnej.
Wskaźniki produktu
- Liczba wybudowanych jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE [szt.] - 35 szt.
Wskaźniki rezultatu:
- Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych [tony równoważnika CO2] (CI 34)- 320
- Produkcja energii elektrycznej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE [MWhe/rok] – 394
- Produkcja energii elektrycznej z nowych mocy wytwórczych instalacji wykorzystujących OZE [MWhe/rok] – 394
- Dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych [MWe] – 0,457