Budowa Parku Miejskiego w Barcinie – część I
8 listopada 2017 roku Gmina Barcin i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Warszawie podpisały umowę, której przedmiotem jest udzielenie beneficjentowi dofinansowania na realizację Projektu nr POIS.02.05.00-00-0165/16 pn.: „Budowa Parku Miejskiego w Barcinie – część I” w ramach działania 2.5. „Poprawa jakości środowiska miejskiego” II oś priorytetowa „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.
Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi 1.530.768,69 PLN a maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi 1.401.766,29 PLN. Beneficjentowi udzielone zostanie dofinansowanie na realizację projektu w kwocie nie większej niż 1.191.501,34 PLN.
Celem przedsięwzięcia „Budowa Parku Miejskiego w Barcinie” – część I jest poprawa jakości i rozwój terenów zieleni miejskiej w Barcinie. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez stworzenie w Barcinie wzorcowego parku miejskiego, charakteryzującego się dużą bioróżnorodnością, który pozytywnie wpłynie na jakość środowiska naturalnego i poprawi komfort życia mieszkańców.
Realizacji celu głównego będą służyć następujące cele szczegółowe:
- zwiększenie powierzchni terenów zieleni miejskiej,
- poprawa jakości i rozwój różnorodności biologicznej,
- poprawa jakości powietrza,
- ograniczenie hałasu,
- zahamowanie spływu powierzchniowego wody,
- zabezpieczenie zboczy,
- podnoszenie świadomości ekologicznej i przyrodniczej mieszkańców,
- stworzenie miejsca rekreacji i wypoczynku,
- stworzenie miejsca pełniącego funkcje sportowe, zdrowotne, kulturalne i rozrywkowe.
Efektem realizacji projektu będzie zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej uzyskanej w wyniku realizacji projektu o 0,04 ha oraz zwiększenie powierzchni terenów zieleni objętej pracami w ramach projektu o 4,28 ha.
Zakres rzeczowy przedsięwzięcia przedstawia się następująco:
- Prace związane z zielenią – obejmują wykonanie prac związanych z odpowiednim przygotowaniem terenu, wykonaniem nasadzeń i założeniem trawników, koszt zakupu roślin i karmników oraz domków lęgowych.
- Elementy małej infrastruktury – wyposażenie parku w podstawową małą infrastrukturę służącą udostępnianiu zieleni – ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, tablice informacyjne i edukacyjne.
- Budowa altany edukacyjnej – zbudowanie obiektu małej architektury – altany pełniącej funkcje edukacyjne o faunie i florze oraz jej wyposażenie.
- Postawienie słupa multimedialnego – montaż słupa multimedialnego pełniącego funkcję ładowarki urządzeń mobilnych, samoobsługowej stacji napraw rowerów, tablicy informacyjnej z modułem oświetlenia LED, który będzie zasilany przy pomocy oze.
- Linarium – stworzenie placu linarium – rodzaj placu zabaw z różnorakimi urządzeniami sprawnościowymi.
- Branża teletechniczna – wykonanie kanalizacji kablowej przeznaczonej dla monitoringu łączącej projektowane punkty monitoringu w parku z kanalizacją teletechniczną miejską.
Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko stworzyła narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko dostępne pod adresem:
http://www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci
W celu zgłoszenia nieprawidłowości można wysłać wiadomość na adres e-mail: naduzycia.POIS@mir.gov.pl
Projekty, które korzystają z dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, podlegają obligatoryjnej kontroli. Informacje w tym zakresie dostępne są na stronie internetowej pod adresem:
http://poiis.nfosigw.gov.pl/realizuje-projekt/kontrola-nieprawidlowosci-naduzycia-finansowe/