Od 1 czerwca 2022 roku na terenie Gminy Barcin obowiązuje samorządowy Program pod nazwą „Karta Mieszkańca Gminy Barcin” z którego skorzystać może każdy mieszkaniec gminy spełniający warunki określone w Programie i Regulaminie.
Karta ma na celu poszerzenie oferty możliwości spędzania wolnego czasu, z uwzględnieniem potrzeb i preferencji mieszkańców, wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców i promocję gminy Barcin jako miejsca atrakcyjnego do osiedlenia się.
To przede wszystkim ukłon w stronę mieszkańców naszej gminy płacących podatki na jej rzecz. Dzięki tym środkom możemy rozwijać gminę Barcin, tworzyć nową infrastrukturę czy organizować różnego rodzaju wydarzenia. Chcąc się odwdzięczyć za powyższe, zapraszamy do wyrobienia nowego dokumentu.
Linki do pobrania aplikacji !go Gmina Barcin:
Dla użytkowników telefonów z systemem iOS (iPhone):
https://apps.apple.com/be/app/go-gmina-barcin/id1616473263
Dla użytkowników telefonów z systemem Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cityway.go.gminabarcin&gl=PL
Dla użytkowników telefonu marki Huawei (brak sklepu play):
https://drive.google.com/file/d/1ktKUvCdlL0A1gFm8GXAnZ9sRpAEAG9Pr/view?usp=sharing
Logo programu „Karta Mieszkańca Gminy Barcin”
Logo programu „Karta Mieszkańca Gminy Barcin” zaprojektowane przez panią Paulę Stefańską w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Burmistrza Barcina.
Partnerzy Programu Karta Mieszkańca Gminy Barcin to Miejski Dom Kultury w Barcinie oraz Barciński Ośrodek Sportu i Rekreacji sp. z o.o
Oferty dla posiadaczy Karty Mieszkańca są dostępne na stronach internetowych:
https://mdkbarcin.com.pl/cennik/
http://bosir-barcin.pl/cenniki/
Kto może wnioskować o wydanie Karty Mieszkańca?
O kartę może wnioskować osoba, która spełnia przynajmniej jeden warunek:
- jest zameldowana na pobyt stały w Gminie i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Żninie ze wskazaniem Gminy jako miejsca swojego zamieszkania, bez względu na to, czy osoba ta osiąga dochód;
- zamieszkuje na terenie Gminy i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Żninie ze wskazaniem Gminy jako miejsca swojego zamieszkania, bez względu na to, czy osoba ta osiąga dochód;
- jest emerytem mieszkającym na terenie Gminy;
- jest rolnikiem, posiadającym gospodarstwo rolne na terenie Gminy i utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa;
- jest osobą bezrobotną mieszkającą na terenie Gminy;
- jest osobą, której jedynym źródłem utrzymania są świadczenia otrzymywane z systemu pomocy społecznej za pośrednictwem Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Barcinie i która nie ma innych źródeł utrzymania (nie składa więc deklaracji PIT);
- jest członkiem rodziny Wnioskodawcy tj. dziecko (dzieci) Wnioskodawcy: bez ograniczenia wieku w przypadku gdy jest niepełnosprawne i pozostaje pod opieką rodzica; od 6 . do 18. roku życia; od 18. do 26. roku życia, gdy uczy się lub studiuje.
Co należy zrobić aby otrzymać plastikową Kartę Mieszkańca?
Wypełnij wniosek o wydanie Karty i dostarcz go do Urzędu Miejskiego. Do wniosku należy dołączyć fotografię oraz okazać do wglądu pierwszą stronę PIT-u i dowód tożsamości.
Co należy zrobić aby otrzymać elektroniczną Kartę Mieszkańca?
Zainstaluj aplikację mobilną !go Gmina Barcin, zarejestruj się w niej i złóż wniosek elektroniczny w module „Karta Mieszkańca – Konto”. Szczegółowy poradnik jest dostępny na dole strony w sekcji „Załączniki”.
Gdzie znajdę dokumenty, które należy wypełnić?
Dokumenty do pobrania znajdują się na dole tej strony w sekcji „Załączniki”.
Czy mogę okazać inny dokument jeśli nie rozliczam PIT?
Tak. Jeśli osoba nie rozlicza PIT może dołączyć jeden z poniższych dokumentów:
- w przypadku osoby bezrobotnej – zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie o statusie osoby bezrobotnej;
- w przypadku osoby otrzymującej zasiłek stały z Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Barcinie – decyzję o przyznanym zasiłku stałym wydaną przez Miejsko – Gminny Ośrodek Społeczny w Barcinie;
- w przypadku pełnoletnich dzieci osób uprawnionych - gdy osoba uczy się lub studiuje i nie ukończyła 26. roku życia – indeks, legitymacja lub inny dokument potwierdzający kontynuowanie nauki;
- w przypadku osoby niepełnosprawnej - orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
Co zrobić w przypadku gdy chcę założyć elektroniczną Kartę Mieszkańca dla mojego dziecka?
Jeśli dziecko ma więcej niż 6 lat to we wniosku składanym w aplikacji może dołączyć zdjęcie dokumentu rodzica (jeden z dokumentów wymienionych powyżej).
Jak długo czeka się na wydanie Karty?
Karta plastikowa wydawana jest nie później niż w terminie do 7 dni od złożenia wniosku. W przypadku Karty elektronicznej proces ten może trwać znacznie krócej – nawet jeden dzień.
Czy mogę kogoś upoważnić do odbioru Karty?
Tak. Karta może zostać odebrana przez osobę, na którą została wystawiona bądź osobę upoważnioną.
Czy dziecko poniżej 6. roku życia może korzystać z Karty?
Nie. Dzieciom, które nie ukończyły 6. roku życia nie wydaje się Karty, a ulgi w ramach Programu przysługują im na podstawie ważnej Karty wydanej Rodzicowi.
Czy wniosek o wydanie Karty Mieszkańca trzeba złożyć osobiście?
Tak. Tylko w przypadku wniosku o wydanie Karty plastikowej dla dziecka to rodzic wypełnia wszystkie dokumenty.
Jakie są zasady użytkowania Karty Mieszkańca Gminy Barcin?
- Karta Mieszkańca wydawana jest imiennie (jest dokumentem spersonalizowanym) i powinna być użytkowana przez osobę, której została wydana.
- Karta Mieszkańca nie może być użyczana, bądź udostępniana przez Użytkownika Karty innym osobom nieuprawnionym.
- Użytkownik Karty zobowiązany jest do jej ochrony przed utratą lub zniszczeniem.
- Karta Mieszkańca jest ważna z dowodem osobistym oraz w przypadku dzieci z legitymacją szkolną lub w przypadku młodzieży z legitymacją studencką.
- W celu skorzystania z ulg w ramach Programu, Posiadacz Karty ma obowiązek okazać Partnerowi Kartę wraz z dokumentem tożsamości.
- Partner za okazaniem Karty zarówno w wersji plastikowej jak i elektronicznej sprawdzi jej ważność i po pozytywnej weryfikacji udzieli ulgi.
Jaki jest koszt wydania Karty Mieszkańca?
Karta Mieszkańca jest bezpłatna. Jedynie w przypadku zgubienia, uszkodzenia lub zniszczenia duplikat karty wydawany jest za opłatą wynoszącą 20 zł.
Czy zmiana danych osobowych wymaga wydania nowej Karty?
Tak. Wydanie duplikatu w tym przypadku jest bezpłatne.
Czy Karta Mieszkańca ma termin ważności?
Tak. Karta wymaga odnowienia co roku (od dnia jej wydania). Posiadacz Karty może przedłużyć jej ważność, o ile nadal posiada do niej uprawnienia.
Czy podczas odnawiania ważności Karty muszę okazywać ponownie dokumenty potwierdzające moje uprawnienie do korzystania z niej?
Tak. By odnowić ważność Karty o kolejny rok należy złożyć wniosek o przedłużenie terminu ważności Karty Mieszkańca i okazać dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z Karty.
Czy można unieważnić swoją Kartę i wystąpić z Programu Karty Mieszkańca?
Tak. Posiadacz Karty może w każdej chwili trwania Programu z niego wystąpić poprzez złożenie odpowiedniego wniosku.
Co w przypadku gdy zgubiłem, zniszczyłem lub uszkodziłem swoją Kartę?
W przypadku utraty, zniszczenia lub zgubienia Karty, duplikat wydawany jest na wniosek, do którego należy dołączyć bądź uszkodzoną Kartę bądź oświadczenie o utracie dostępu do Karty. Wniosek wraz z oświadczeniem należy złożyć osobiście w Urzędzie. W tym przypadku za wydanie duplikatu pobiera się opłatę w wysokości 20 zł. Potwierdzenie dokonania opłaty np. w kasie Urzędu dołącza się do wniosku. Duplikat wydaje się tylko i wyłącznie dla plastikowej wersji Karty.
W przypadku utraty dostępu do Konta w aplikacji, osoba powinna zgłosić ten fakt Operatorowi Programu osobiście. Karta po utracie do niej dostępu zostaje natychmiastowo usunięta przez Operatora Programu.